Prywatyzacja poznańskiej firmy za połowę ceny

0 komentarzy

Data wpisu: 13 grudnia, 2019 | autor: admin | kategoria: pożytek publiczny

, ,

źródło: pzso.poznan.pl

Poznańskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego mają zostać sprywatyzowane jako jedna z wielu polskich firm, w której większość udziałów posiada skarb państwa. Firma prosperuje bez większych problemów, a została wyceniona jedynie na 6,5 mln zł, chociaż sam budynek, w którym znajduje się jego siedziba jest wart prawie dwa razy więcej.

Poznańskie przedsiębiorstwo powstało w 1919 roku jako Poznańska Wytwórnia Protez i jest ono obecnie jedną z największych firm tego typu w Polsce. Zakład zatrudnia dziś 44 pracowników, dodatkowo firma prowadzi cztery sklepy, z których trzy usytuowane są w Poznaniu, a jeden w Swarzędzu, a także punkty obsługi klienta w Szamotułach, w Pile, jak i w Wągrowcu. Pięć lat temu dokonano komercjalizacji przedsiębiorstwa poprzez podział udziałów spółki pomiędzy pracowników, którzy otrzymali łącznie 15% udziałów oraz skarb państwa, któremu przypadło pozostałe 85%.

Należy podkreślić, że Poznańskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego nie przynoszą strat i ciągle na siebie zarabiają. Firma jest właścicielem dwupiętrowego budynku, a także działki o powierzchni obejmującej prawie 6,5 tys. m kw. Eksperci uznali, iż budynek wart jest około 10 mln zł, obecnie jego wartość może wynosić nawet ponad 12 mln zł. Jednak państwo wyliczyło wartość zakładu na jedynie 6,5 mln zł.

Początkowo sprzedaż Poznańskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego miała się odbyć w drodze negocjacji, dzięki czemu miały być zagwarantowane określone elementy, pozwalające na dalsze funkcjonowanie firmy. Sprzedaż zakładów ma się jednak odbyć w trybie przetargu. Oznacza to, że ten, kto zaproponuje większą stawkę, wygra. Niestety, nie gwarantuje to przetrwania firmy, zatrudniania dotychczasowych pracowników ani kontynuowania produkcji i dalszej pracy w zakładach.

Wnioskując z przedstawienia powyższych faktów można zauważyć, że przedsiębiorca przejmujący zakłady sprzętu ortopedycznego otrzyma nieruchomości w intratnej cenie, a także całkowitą kontrolę nad firmą. Nie ma gwarancji, iż taki przedsiębiorca nie zamknie produkcji i nie rozpocznie innego zagospodarowywania działki oraz budynku firmy.
Już dziś wiadomo, iż nowego właściciela Poznańskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego nic nie będzie obligowało do kontynuowania produkcji. W tym wypadku może on na przykład zamknąć firmę, a jej majątek (działkę, budynki) sprzedać ze sporym zyskiem. Nie wiadomo więc czy chodzi tutaj o łatanie dziury budżetowej czy po prostu o pieniądze.

Sprawa Poznańskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego nie jest jedyna. Wiele poznańskich niewielkich zakładów ma być prywatyzowana, co jest częścią programu prywatyzacyjnego mającego na celu ratować budżet państwa. Niestety, nieudolnie prowadzenie wielu działań prywatyzacyjnych sprawiło, że w tym roku państwo zarobiło na razie trzy razy mniej niż planował rząd. Nie udało się sprywatyzować wielu dużych firm, które miały przynieść największe zyski, a z tego powodu rząd chce ratować budżet przez sprzedaż udziałów małych zakładów.

Podobne wpisy

  • Nietypowa prywatyzacja
    [caption id="attachment_330" align="alignleft" width="200" caption="źródło: poznan.gazeta.pl"][/caption] Poznańska firma Merazet zajmująca się serwisowaniem oraz sprzedażą hurtową laboratoryjnych aparatur została wystawiona na sprzedaż przed skarb państwa, który z przeprowadzanych prywatyzacji własności państwa chce łatać dziurę budżetową. Najdziwniejszy jest jednak fakt, iż firma Merazet jest jedną z nielicznych spółek skarbu państwa generują...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz