Utrudnienia w uzyskaniu mieszkań dla singli

0 komentarzy

Data wpisu: 14 grudnia, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes | pożytek publiczny

, , , ,

źródło: rankingdeweloperow.pl

Rządowy program „Rodzina na swoim” cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala on zakupić mieszkanie z możliwością pokrycia przez państwo części oprocentowania przez kilka pierwszych lat po zakupie. Istnieją jednak dość twarde ramy, określające, kto i w jaki sposób może z programu skorzystać. Do tej pory program „Rodzina na swoim” był przeznaczony jedynie dla małżeństw lub osób samotnie wychowujących dziecko, przy czy, osoby te nie mogły posiadać innej własności w zakresie nieruchomości. Za kilka miesięcy rząd ma wprowadzić możliwość korzystania z programu również dla singli, a więc osób samotnych.

Chociaż program „Rodzina na swoim” już za kilka miesięcy będzie dawał formalną możliwość na skorzystanie z niego singlom, warunki jego realizacji mogą stać się przeszkodą nie do pokonania dla osób samotnych chcących kupić własne mieszkanie. Jednym z niezwykle ważnych elementów w zakresie programu jest określony metraż mieszkania, jak również jego cena. Metraż mieszkania, jakie nabyć będzie mogła osoba samotna został zmniejszony do 50 m2, a takich mieszkań na rynku wtórnym jest w dużych miastach niezwykle mało. Poznań przoduje wśród większych polskich miast, chociaż mieszkań, które będą mogły kupić single jest tutaj jedynie 16%.

W innych miejscach mieszkań, które można kupić z możliwością dopłat z rządowego programu „Rodzina na swoim” jest jeszcze mniej niż w Poznaniu. We Wrocławiu oraz w Warszawie mieszkań, które mogą zakupić single jest 8%, w Gdańsku odnotowuje się ich 9%. Najniższy współczynnik odnotowano w Krakowie, gdzie osoby samotne mogą liczyć na jedynie 3% przeznaczonych dla nich nieruchomości. W tym mieście także małżeństwa i osoby samotne mają ograniczone pole manewru, ponieważ dla nich jest 11% dostępnych według programu mieszkań.

Niewielka ilość mieszkań dostępnych dla singli, a więc osiągających powierzchnię poniżej 50 m2 sprawia, iż niewielkie lokale mieszkalne osiągają zawrotne ceny za metr kwadratowy. Skutkuje to powstaniem zależności, że im mniejszy metraż mieszkania, tym bardziej zwiększa się cena za metr kwadratowy.

Należy również wziąć w tym wypadku pod uwagę limit maksymalnych cen mieszkań, który właśnie w Poznaniu jest najwyższy i wynosi ponad 7000 zł/m2. Dla porównania, w Krakowie ten limit zmniejszony jest o 1000 zł. Limit maksymalnej ceny mieszkania określa cenę mieszkań, które mogą być nabywane przez przyszłych właścicieli z rządową dopłatą.

Prognozy w tym przypadku również nie są niestety pozytywne. Za kilka miesięcy sytuacja na rynku nieruchomości znów może ulec zmianie. Zwiększone koszty budowy czy zakupu gruntów mogą mieć na nią bezpośredni wpływ. Poza tym, rząd może zmienić sposób liczenia limitów, co również może spowodować bardziej rygorystyczne limitowanie. Liczba mieszkań, jakie będą dostępne w ramach programu „rodzina na swoim” wciąż może maleć, co jest niekorzystną prognozą dla obywateli pragnących zakupić własną nieruchomość mieszkalną.

Podobne wpisy

 • Co oznacza dla Poznania budowa prawobrzeżnego kolektora sanitarnego?
  [caption id="attachment_283" align="alignleft" width="200" caption="źródło: epoznan.pl"][/caption] W Poznaniu rozpoczęła się budowa prawobrzeżnego kolektora sanitarnego, co wiąże się z utrudnieniami w ruchu na rondzie Śródka oraz na jezdni przy ulicy Jana Pawła II. Inwestycja zaplanowana jest na dwa lata i tyle też potrwają zmagania poznańskich kierowców z utrudnieniami w ruchu drogowym w tym miejscu. Obecnie w Poznaniu znajduje się jeden p...
 • Większe mieszkania mogą zyskać na znaczeniu
  [caption id="attachment_314" align="alignleft" width="200" caption="źródło: nieruchomosci-poznan.com.pl"][/caption] W czasach słabszej koniunktury gospodarczej oczywistym jest fakt, iż przedsiębiorcy nie decydują się na wdrażanie nowych rozwiązań, gdyż nawet te aktualnie realizowane mogą być dość niepewne. Jednakże niektórzy poznańscy deweloperzy decydują się na tego typu rozwiązania i w pewnym sensie idą pod prąd ogólnym trendom. Podobnie ...
 • Kupno mieszkań jeszcze nie wybudowanych w Poznaniu
  [caption id="attachment_311" align="alignleft" width="200" caption="źródło: hotfrog.pl"][/caption] Decydując się na kupno mieszkania jedną z podstawowych ról odgrywa jego wizualne przedstawienie. Jednak wielu deweloperów prowadzi sprzedaż mieszkań jeszcze nie wybudowanych, przekonując klientów jedynie na podstawie przyszłych planów i zgrabnych wizualizacji. Taki typ sprzedaży był bardzo modny zwłaszcza w czasach sprzed kryzysu gospodarczego, k...
 • Mimo kryzysu branża budowlana w Poznaniu nadal na dobrym poziomie
  [caption id="attachment_307" align="alignleft" width="200" caption="źródło: erka2.pl"][/caption] Druga połowa roku 2008 była okresem, kiedy branża budowlana w Poznaniu, podobnie jak i w całym kraju, zaczęła głośno mówić o pewnych problemach na rynku nieruchomości. Oczywiście takie spekulacje niemal od razu znalazły swój oddźwięk na placach budowy, kiedy to niektóre inwestycje zaczęły być zatrzymywane w trakcie realizowania oraz przede wszystki...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz