Skuteczne zagospodarowanie starego koryta Warty

1 komentarz

Data wpisu: 16 grudnia, 2019 | autor: admin | kategoria: pożytek publiczny

, , , , , , , , , , ,

źródło: otodom.pl

Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła pracę nad projektem mającym na celu plan przestrzennego zagospodarowania dla Chwaliszewa. Ma on obejmować zagospodarowanie starego koryta Warty.

Jednym z projektów, który ma duże szanse powodzenia jest stworzenie podziemnych parkingów, nad którymi rozciągałyby się baseny mające być imitacją rzeki. Takie rozwiązanie pozwoli znacznie rozluźnić okolice Starego Rynku z samochodów, a także umożliwi zyskanie ciekawego i pięknego elementu krajobrazu miasta. Wzdłuż sztucznej rzeki z zamkniętym obiegiem znajdującej się w niej wody miałyby powstać bulwary spacerowe, co jest dodatkową atrakcją i pomysłem godnym uwagi.

Pomysł wybudowania w tym miejscu podziemnego parkingu spotkał się z przychylnością radnych, który widzą w nim możliwość zlikwidowania niektórych parkingów w śródmieściu, jak i przeniesienie pod ziemię sporej części parkujących w centrum samochodów.

Jednak propozycja w takiej postaci wiąże się z dużymi kosztami inwestycyjnymi. Radni przekonują, że takie pomysły, jak wcześniej wybudowany podziemny parking pod Placem Wolności są przyszłością dla miasta. Projekt parkingu podziemnego znajdującego się pod Placem Wolności kosztował miasto 40 mln zł., przy czym projekt zagospodarowania starego koryta Warty pochłonie znacznie większe ilości pieniędzy.

Najlepszym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku przekazanie terenów pod budowę parkingu i sztucznej rzeki prywatnemu inwestorowi. Wówczas pieniądze potrzebne na wykonanie inwestycji pochodziły by z prywatnej kieszeni. Takie możliwości daje obecnie Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Dzięki jej zapisom można „podarować” teren prywatnemu inwestorowi na określony czas, na przykład 30 lat. W tym czasie prywatny przedsiębiorca może czerpać korzyści w postaci zysków z inwestycji. Po zakończeniu tego okresu inwestor miałby oddać zagospodarowany teren miastu.

Na razie projekt zagospodarowania starego koryta Warty jest jeszcze w fazie prac. Nie ma również konkretnych planów na zagospodarowanie tego terenu po zbudowaniu parkingu. Możliwością na przyciągnięcie inwestorów może być dodatkowe umieszczenie pod ziemią w okolicy parkingu punktów handlowo-usługowych. Jednak na razie nie wiadomo czy jest to realna możliwość zagospodarowania tego terenu.

Dopóki nie zostanie oficjalnie zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Chwaliszewa, nie ma mowy o poszukiwaniach odpowiedniego inwestora. Jednak jeżeli projekt będzie gotowy, poznańscy urzędnicy zorganizują zapewne przetarg, który pozwoli wyłonić inwestora, który zajmie się zabudową tego terenu. W planie musi się znaleźć wiele elementów, które zadecydują o kształcie i możliwościach zagospodarowania starego koryta Warty. Na razie najbardziej pewne jest stworzenie podziemnego parkingu. W kwestii zagospodarowania przestrzeni ponad nim istnieje kilka projektów, które należy rozpatrzyć i ewentualnie zatwierdzić. Jednak na razie wszystko jest na etapie rozważań.

Podobne wpisy

 • Plany stworzenia bulwaru nad Wartą
  [caption id="attachment_324" align="alignleft" width="200" caption="źródło: skyscrapercity.com"][/caption] Lokalizacja Poznania nad tak piękną rzeką, jak Warta jest bardzo dużym atutem miasta, który w dawniejszych latach był o wiele lepiej wykorzystywany, niż obecnie. Jeszcze w czasach przedwojennych cudowne nadwarciańskie krajobrazy były atrakcją dla wielu poznaniaków, gdzie bardzo chętnie spędzali swój czas. Obecnie powstał szereg propozycji...
 • Termy Maltańskie – budowa wre
  [caption id="attachment_267" align="alignleft" width="200" caption="źródło: poznanskie-nieruchomosci.pl"][/caption] Termy Maltańskie to projekt kompleksu, który obejmować ma kilkanaście basenów. Prace wciąż trwają, końca jeszcze nie widać. Zakończenie budowy przewidziane jest na początek sierpnia 2011 roku, a na razie prace idą zgodnie z planem. Można już zobaczyć dwa piętra w powstającym kompleksie. Baseny powstają jednak wolniej niż inne czę...
 • Utrudniania na linii ronda Rataje i ronda Śródka
  [caption id="attachment_320" align="alignleft" width="200" caption="źródło: mmpoznan.pl"][/caption] Duży zamęt dla mieszkańców Poznania wywoła jedna z większych inwestycji ostatnich lat. Najnowszy kolektor ściekowy zostanie wybudowany na prawym brzegu Warty i mocno utrudni poruszanie się mieszkańców pomiędzy Śródką a Ratajami. Plan inwestycji szacuje czas trwania prac budowlanych na okres dwóch lat, w związku z czym poznaniacy będą musieli uzb...
 • Budowa hotelu w bliskim sąsiedztwie synagogi
  [caption id="attachment_289" align="alignleft" width="200" caption="źródło: pl.wikipedia.org"][/caption] W Poznaniu od ponad pięciu lat poznańska gmina żydowska stara się o pozyskanie funduszy na odbudowę zniszczonej przez Niemców w 1940 roku synagogi. Żydowski dom modlitwy został wówczas przekształcony w basen, w podobnym kształcie funkcjonuje on również dziś. W budynku usytuowana jest Pływalnia Miejska. Na tym miejscu powstać ma, według zapo...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz