Budowa hotelu w bliskim sąsiedztwie synagogi

0 komentarzy

Data wpisu: 17 grudnia, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes | pożytek publiczny

, , , , , , ,

źródło: pl.wikipedia.org

W Poznaniu od ponad pięciu lat poznańska gmina żydowska stara się o pozyskanie funduszy na odbudowę zniszczonej przez Niemców w 1940 roku synagogi. Żydowski dom modlitwy został wówczas przekształcony w basen, w podobnym kształcie funkcjonuje on również dziś. W budynku usytuowana jest Pływalnia Miejska. Na tym miejscu powstać ma, według zapowiedzi, Centrum Judaizmu i Dialogu, które będzie obejmować centrum dialogu zbudowane na miejscu fragmentów historycznych murów synagogi i które ma być otwarte na inne wyznania. W centrum ma się znajdować Muzeum Historii Poznańskich Żydów, pomieszczenie modlitewne, sala Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, sala koncertowo-teatralna, a także restauracja. Na zrealizowanie celu potrzebne jest jednak pozyskanie około 50 mln zł.

Poznańska gmina żydów zyskała zapewnienia miasta, a także województwa o pomocy w pozyskaniu unijnych funduszy na odbudowanie synagogi. Jednak kolejne koncepcje architektoniczne nie sprawiły, iż do kasy poznańskiej gminy żydów na szczytny cel budowy  Centrum Judaizmu i Dialogu wpłynęły jakieś pieniądze. Dotąd pomysłodawcy projektu nie uzyskali ani grosza. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie przyznało na ten cel unijnych funduszy, która daje pieniądze na inwestycje w poszczególnych regionach.

Przewodnicząca poznańskiej gminy żydowskiej, Alicja Kobus stara się podejść do inwestycji z innej strony. Jedyną możliwością na ocalenie zabytkowej synagogi, której pozostałości konsekwentnie się rozpadają może być znalezienie inwestora, który wybuduje w tym miejscu hotel z niewielką częścią modlitewną. Może się to okazać jedyną deską ratunku, która da możliwość odratowania resztek historycznych murów synagogi.

W przypadku budowy hotelu na miejscu dawnej synagogi przy ulicy Stawnej, nietknięte pozostałyby elementy starej budowli. Część dobudowana przez niemieckich okupantów zostałaby przebudowana i właśnie tam powstałby hotel oraz niewielka żydowska sala modlitewna. Funkcjonujący w tym miejscu hotel pomógłby w finansowaniu projektu Centrum Dialogu.

Jednak pomysł jest kontrowersyjnym rozwiązaniem i nie każdy może sobie takowe wyobrazić. Pojawiają się głosy, iż łączenie domu modlitwy ze skomercjalizowanym miejscem, którego głównym celem jest zarabianie pieniędzy, a więc z hotelem, restauracją czy też kinem nie powinno mieć miejsca. W synagodze można jedynie zaadaptować część muzealną czy na przykład bibliotekę.

Manewry w tej kwestii są jednak mocno ograniczone i ciężko znaleźć lepsze rozwiązanie. Poza tym, decyzja musi zostać zatwierdzona przez władze Poznania, naczelnego rabina Polski, a także Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Ważne osoby w gminie żydowskiej i w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie podkreślają, iż ważną kwestią jest dokonanie odpowiedniego rozwiązania architektonicznego dla ewentualnego projektu hotelu i znajdującej się w jego pobliżu synagogi. Nie wszyscy akceptują ten projekt, jednak możliwe, iż jest to najbardziej realna możliwość uratowania synagogi.

Podobne wpisy

  • Skuteczne zagospodarowanie starego koryta Warty
    [caption id="attachment_286" align="alignleft" width="200" caption="źródło: otodom.pl"][/caption] Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła pracę nad projektem mającym na celu plan przestrzennego zagospodarowania dla Chwaliszewa. Ma on obejmować zagospodarowanie starego koryta Warty. Jednym z projektów, który ma duże szanse powodzenia jest stworzenie podziemnych parkingów, nad którymi rozciągałyby się baseny mające być imitacją rzeki. Taki...
  • Termy Maltańskie – budowa wre
    [caption id="attachment_267" align="alignleft" width="200" caption="źródło: poznanskie-nieruchomosci.pl"][/caption] Termy Maltańskie to projekt kompleksu, który obejmować ma kilkanaście basenów. Prace wciąż trwają, końca jeszcze nie widać. Zakończenie budowy przewidziane jest na początek sierpnia 2011 roku, a na razie prace idą zgodnie z planem. Można już zobaczyć dwa piętra w powstającym kompleksie. Baseny powstają jednak wolniej niż inne czę...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz