Nowy dworzec PKP powstanie przed Euro 2012

0 komentarzy

Data wpisu: 20 grudnia, 2019 | autor: admin | kategoria: pożytek publiczny

, , , , , , ,

źródło: nbi.com.pl

Jak zapewnia Biuro Nieruchomości Strategicznych PKP SA już 1. kwietnia 2012 roku ma być gotowy nowy dworzec, który służyć będzie między innymi kibicom tłumnie przybywającym na Mistrzostwa Europy. Dyrektor BNS PKP SA nie ma najmniejszych wątpliwości, że wyznaczony termin będzie bez większych problemów zrealizowany w wyznaczonym terminie.

Nowy dworzec ma przyćmić obecny pod wieloma względami. Nowa hala dworca zlokalizowana będzie na wysokości obecnego mostu Dworcowego, a komunikacja miejska podjeżdżać będzie od strony  Dworca Zachodniego. Budynek dworca posiadać będzie przeszkloną kopułę, co nada mu bez wątpienia eleganckiego wyglądu oraz sprawi, że w trakcie dnia wnętrze będzie oświetlone światłem dziennym. Poza tym w środku będzie mieściła się mała galeria handlowa, umożliwiająca zrobienie zaopatrzenia, a przy okazji zabicia czasu dla pasażerów oczekujących na swój pociąg. Poza tradycyjnymi kasami na terenie dworca rozlokowane będą także biletomaty, co ma skutecznie zapobiec nadmiernym kolejkom po bilety. Przed samym obiektem znajdować się ma duży parking, umożliwiający parkowanie znacznie większej ilości pojazdów niż obecnie.

Mimo początkowych opóźnień związanych z poszukiwaniem odpowiednich wykonawców projektu oraz uregulowaniu kwestii spornych na rynku nieruchomości prace mają ruszyć bez kolejnych dni zwłoki na przełomie roku i potrwać aż do szczęśliwego zakończenia budowy obiektu w kwietniu  roku 2012. Wraz z budową poznańskiego dworca PKP pojawią się też inne inwestycje, które sprawią, że okoliczne tereny posiadać będą duże biurowce, a sama galeria handlowa przy dworcu ma się rozrosnąć jeszcze po Mistrzostwach Europy w 2012 roku. Wartość zrealizowanych projektów ma wynosić grubo powyżej sto milionów złotych.

Obecny budynek dworca PKP nie został wpisany na listę zabytków, w związku z tym uzyskano zgodę na jego rozbiórkę. Odbędzie się ona jednak dopiero po Euro 2012, dzięki czemu w czasie trwania mistrzostw stary obiekt będzie mógł pełnić funkcję miejsca zbiórek kibiców. Opóźnienia w związku z wyburzaniem starego dworca związane są z koniecznością stosownego udokumentowania budynku przez konserwatorów.

Przyszły dworzec PKP zlokalizowany będzie w dalszej odległości niż obecny. Perony będą umiejscowione na niższym poziomie niż hol główny dworca. Takie zmiany wymuszą rzecz jasna pewne zmiany komunikacyjne. W planach jest nowy dojazd z kierunku ulicy Składowej, usprawniający poruszanie się pojazdów drogowych.

Kolejną nowością ma być platforma łącząca obecny most Dworcowy z przyszłym budynkiem dworca. Na niej najprawdopodobniej pojawi się zatoczka dla taksówek.

Zwiastunem przyszłych zmian są obecnie prace remontowe trwające na peronach. Pomyślano również o problemie ze zbierającą się wodą deszczową w podziemnych przejściach pomiędzy peronami. Po zakończeniu prac budowlanych woda opadowa będzie już skutecznie przemieszczana do specjalnych kolektorów umiejscowionych na ulicy Hetmańskiej. Takie rozwiązanie z pewnością  ułatwi życie osobom korzystającym z przejazdów kolejowych.

Podobne wpisy

  • Imponujący nowy dworzec PKP
    [caption id="attachment_327" align="alignleft" width="200" caption="źródło: epoznan.pl"][/caption] Organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku stała się bodźcem nie tylko do rozbudowy stadionu miejskiego, ale do rozpoczęcia wielu inwestycji, które mają bezpośrednio oraz pośrednio służyć organizacji turnieju w Poznaniu. Jednym z przykładów takich dodatkowych inwestycji, które na czas Euro 2012 mają być gotowe do użytku jest nowy dw...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz