Okrąglak odzyska swój blask sprzed lat

0 komentarzy

Data wpisu: 3 stycznia, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes | historia | pożytek publiczny

, , , , , ,

Okrąglak odzyska swój blask sprzed lat

źródło: poznan.naszemiasto.pl

W najbliższym czasie planowane jest odrestaurowanie jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Poznania, jaką jest bez wątpienia Okrąglak. Termin oddania do użytku już odnowionego obiektu wyznaczono na przełom roku 2011 i 2012. Niestety nie zrealizowały się pierwotne przypuszczenia zakładające, że obiekt będzie gotowy w drugiej połowie 2010 roku.

Okrąglak jest obiektem zabytkowym od 2003 roku, w związku z czym zmiany, jakie będą przeprowadzone będą miały bardzo ograniczony charakter. Elementy oryginalne obiektu, a więc pochodzące z lat 1949-1953, zostaną ze względu na wartość historyczną pozostawione bez zmian. Chodzi tutaj przede wszystkim o całą elewację Okrąglaka. Gruntowna renowacja obejmie także centralnie rozlokowaną klatkę schodową o okrągłym kształcie biegnącą wewnątrz budynku i mającą 5 metrów średnicy. Ważną informacją jest fakt przywrócenia elementu, który obecnie już się praktycznie nie zachował. Chodzi tutaj o taras widokowy, który współtworzyły specjalne balustrady.

Poza Okrąglakiem renowacja obejmie również sąsiedni, przyległy do niego obiekt zwany Kwadraciakiem. Elewacja została tutaj wykonana, podobnie jak w przypadku Okrąglaka w stylu modernistycznym. Efekt końcowy da w przypadku obu obiektów jasnoszary odcień. Kilka elementów zostanie zdemontowanych. Chodzi tutaj przede wszystkim o schody przeciwpożarowe, nie będące oryginalnym elementem obiektu oraz o klatkę schodową łączącą Okrąglak z Kwadraciakiem.

Inwestorzy planują nadać Okrąglakowi dawny blask. Do prac renowacyjnych użyte zostaną najlepsze dostępne materiały, takie jak granit i trawertyn. Wprowadzone też będą elementy bardziej współczesne, takie jak na przykład podświetlenie klatki schodowej lampami LED, co zapewni zarówno estetyczny wygląd, jak również pewne oszczędności energii elektrycznej w przyszłości.

Okrąglak jest bardzo atrakcyjnym obiektem w skali całego Poznania, a renowacja z pewnością jeszcze bardziej poprawi notowania obiektu. Z tego też względu niezbędne jest znalezienie firm, które będą zainteresowane eksploatowaniem wolnych powierzchni użytkowych, których w obiekcie tej skali nie brakuje. Już w tej chwili pojawić się mieli chętni na zajęcie niemal dwóch tysięcy metrów kwadratowych Okrąglaka. Mimo wszystko powierzchnia budynku do około 6 tysięcy metrów kwadratowych, gdzie 5 tysięcy metrów kwadratowych to same powierzchnie o przeznaczeniu biurowym. Możliwy będzie wynajem pomieszczeń o różnej powierzchni, nawet niewiele powyżej 100 metrów kwadratowych. Większe firmy z kolei będą mogły się pokusić nawet o wynajem całego piętra.

Do czasu zakończenia prac konserwacyjnych najprawdopodobniej całość dostępnych pod wynajem powierzchni znajdzie najemców. Piękne odnowione lokale, zlokalizowane w samym centrum miasta z pewnością nie umkną uwadze chociażby lokalnym firmom. Dodatkowo inwestor ma w planach przystosowanie pomieszczeń Kwadraciaka na cele biurowe.

Połączenie pomiędzy Okrąglakiem a Kwadraciakiem stanowić będzie nadziemna kładka, pod którą umiejscowione będą niewielkie obiekty usługowe.

Podobne wpisy

  • Brak podobnych wpisów.

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz