Plany stworzenia bulwaru nad Wartą

0 komentarzy

Data wpisu: 6 stycznia, 2019 | autor: admin | kategoria: pożytek publiczny

, , , , , ,

Plany stworzenia bulwaru nad Wartą

źródło: skyscrapercity.com

Lokalizacja Poznania nad tak piękną rzeką, jak Warta jest bardzo dużym atutem miasta, który w dawniejszych latach był o wiele lepiej wykorzystywany, niż obecnie. Jeszcze w czasach przedwojennych cudowne nadwarciańskie krajobrazy były atrakcją dla wielu poznaniaków, gdzie bardzo chętnie spędzali swój czas. Obecnie powstał szereg propozycji aby ponownie przywrócić miastu atrakcyjne tereny nad Wartą, które od czasów powojennych są bardzo zaniedbane.

Jednym z najpiękniejszych przykładów przedwojennych rekreacyjnych terenów nad Wartą były okolice obecnej dzielnicy Stare Winogrady. Jeszcze w roku 1945 mieścił się tutaj urokliwy park, do którego ściągali tłumnie poznaniacy. Niestety działania zbrojne z okresu II wojny światowej spowodowały zniszczenia tego terenu, konkretnie podczas operacji zdobywania Fortu Winiary.

Przedstawiciele Rady Osiedlowej Stare Winogrady postanowili reaktywować dawny park, który był dawniej świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu na łonie natury, z pięknymi widokami na Wartę. W Urzędzie Miasta złożony został specjalny wniosek o dofinansowanie przez miasto pomysłu stworzenia bulwaru nad Wartą, przy ulicy Szelągowskiej.

Duża determinacja przedstawicieli rady przyniosła skutek. Przedstawiciele miasta patrzą bowiem na ich pomysł z dużym zainteresowaniem. Dlatego tuż po zakończeniu inwestycji prowadzonej na Śródce (budowa kolektora ściekowego oraz kontynuacja budowy ulicy Nowe Zawady) radni Poznania zgodzili się na wsparcie pomysłu mieszkańców Starych Winogrady.

Rada Osiedla Stare Winogrady postanowiła jednak nie czekać aż tak długo, ponieważ prace budowlane na Śródce potrwają aż do lata 2011 roku i sama rozpoczęła pierwsze prace związane z realizacją ich pomysłu przeznaczając na ten cel z własnych źródeł 30 tysięcy złotych. Świetnym posunięciem okazały się też poszukiwania dodatkowych źródeł  finansowych, czego skutkiem było zdobycie aż 220 tysięcy złotych dodatkowych źródeł z konkursu miasta na najciekawszy projekt osiedlowy.

Zebrane fundusze mogły zostać przeznaczone na przeprowadzenie wstępnych prac związanych z uporządkowaniem terenu z dziko rosnących drzew, krzewów oraz wysokich do pasa traw. Pojawiła się wprawdzie konieczność usunięcia około 1700 drzew, w głównej mierze już wysuszonych i martwych, jednak względy proekologiczne nie zmąciły entuzjazmu radnych na pomysł stworzenia bulwaru.

Kolejnym zagadnieniem do zrealizowania ma się stać utwardzenie ścieżek oraz wstawienie ławeczek. Tak przygotowany teren powinien z kolei przyciągnąć nie tylko spacerowiczów, ale także inwestorów, którzy zainwestowaliby w powstanie restauracji oraz punktów wypożyczani kajaków, co stanowić będzie nie lada atrakcję dla mieszkańców Poznania a nawet turystów.

Własna inicjatywa przedstawicieli Starych Winogrady w znaczący sposób przyspiesza realizację pomysłu powstania bulwaru nad Wartą, dzięki któremu zostanie przywrócony temu miejscu dawny blask, a mieszkańcy Poznania ponownie otrzymają piękne tereny, nad którymi będą mogli spędzać wolny czas. Należy mieć nadzieję, że takie kroki zmobilizują do powstawania kolejnych takich miejsc nad Wartą.

Podobne wpisy

  • Skuteczne zagospodarowanie starego koryta Warty
    [caption id="attachment_286" align="alignleft" width="200" caption="źródło: otodom.pl"][/caption] Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła pracę nad projektem mającym na celu plan przestrzennego zagospodarowania dla Chwaliszewa. Ma on obejmować zagospodarowanie starego koryta Warty. Jednym z projektów, który ma duże szanse powodzenia jest stworzenie podziemnych parkingów, nad którymi rozciągałyby się baseny mające być imitacją rzeki. Taki...
  • Utrudniania na linii ronda Rataje i ronda Śródka
    [caption id="attachment_320" align="alignleft" width="200" caption="źródło: mmpoznan.pl"][/caption] Duży zamęt dla mieszkańców Poznania wywoła jedna z większych inwestycji ostatnich lat. Najnowszy kolektor ściekowy zostanie wybudowany na prawym brzegu Warty i mocno utrudni poruszanie się mieszkańców pomiędzy Śródką a Ratajami. Plan inwestycji szacuje czas trwania prac budowlanych na okres dwóch lat, w związku z czym poznaniacy będą musieli uzb...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz