Imponujący nowy dworzec PKP

0 komentarzy

Data wpisu: 7 stycznia, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes | pożytek publiczny

, , , , , , ,

źródło: epoznan.pl

Organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku stała się bodźcem nie tylko do rozbudowy stadionu miejskiego, ale do rozpoczęcia wielu inwestycji, które mają bezpośrednio oraz pośrednio służyć organizacji turnieju w Poznaniu. Jednym z przykładów takich dodatkowych inwestycji, które na czas Euro 2012 mają być gotowe do użytku jest nowy dworzec PKP.

Makieta wizualizująca przyszły dworzec PKP w Poznaniu robi duże wrażenie, pojawiają się jednak pewne wątpliwości, co do terminu ukończenia prac nad tym obiektem. Plany budowy zakładają, że nowy obiekt powstać ma do kwietnia 2012 roku, a więc na około 2 miesiące przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Do realizacji inwestycji wybrana została firma Trigranit. Niestety już w fazie trwania negocjacji w tą firmą powstały pierwsze poślizgi czasowe, ponieważ umowa miała zostać podpisana do końca lutego 2010 roku. Zarówno kolej jak i firma Trigranit zapewniają, że mimo opóźnień związanych z ostatecznym podpisaniem umowy termin wykonania inwestycji nie zostanie przedłużony i wszystko będzie gotowe na czas. Dodatkowe ustalenia w sprawie podpisania umowy wynikać miały ze szczegółowości projektu oraz samych rozmiarów dużej, jak na polskie warunki inwestycji.

Wartość przeprowadzanej inwestycji wyniesie kilkaset złotych. Dlatego też wszystko musiało zostać zaplanowane w jak najmniejszym szczególe, aby wykonywane pracy mogły ruszyć bez większych przeszkód oraz bez jakichkolwiek przestojów, tak jak miało to miejsce w trakcie dobudowywania trybun na miejskim stadionie.

Firma wykonująca budowę samego dworca głównego będzie również prowadzić prace nad całym tak zwanym Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym, którego pierwszym etapem będzie właśnie budowa nowego dworca. Jego gmach posiadać będzie charakterystyczne szklane zadaszenie, lekko zaokrąglone. Poza wielkością nowego dworca głównego podstawową różniącą  z obiektem obecnym będzie też lokalizacja hali dworca, która mieścić się będzie na wysokością mostu dworcowego. Podróżujący będą zjeżdżać na perony ruchomymi schodami, w czasie oczekiwania na pociąg będą mogli wybrać się do nowo wybudowanej  galerii handlowej i wielu lokali usługowych, jakie mieścić się będą w obrębie przyszłego dworca.

Pewnym zmianom ulegnie też cały teren wokół terenu obecnego dworca. Powstanie przede wszystkim większy parking, natomiast na miejscu obecnego dworca wybudowany zostanie hotel, naprzeciwko którego, na terenie obecnego parkingu powstanie plac z podjazdem dla autobusów i gości odwiedzających hotel.

Po Euro 2012 prace na terenach należących do kolei będą trwały nadal. Realizacja całej inwestycji potrwa jeszcze kilkanaście lat, w ciągu których przeznaczonych zostanie około 500 milionów euro. Okolice dworca głównego PKP zmienią się więc w najbliższych latach nie do poznania.

Obecnie prace wyglądają niepozornie i ograniczają się do remontowania peronów kolejowych, jednak już pod koniec drugiego półrocza 2010 prace nad inwestycją mają zacząć nabierać coraz większego impetu.

Podobne wpisy

  • Nowy dworzec PKP powstanie przed Euro 2012
    [caption id="attachment_304" align="alignleft" width="200" caption="źródło: nbi.com.pl"][/caption] Jak zapewnia Biuro Nieruchomości Strategicznych PKP SA już 1. kwietnia 2012 roku ma być gotowy nowy dworzec, który służyć będzie między innymi kibicom tłumnie przybywającym na Mistrzostwa Europy. Dyrektor BNS PKP SA nie ma najmniejszych wątpliwości, że wyznaczony termin będzie bez większych problemów zrealizowany w wyznaczonym terminie. Nowy d...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz