Nietypowa prywatyzacja

1 komentarz

Data wpisu: 8 stycznia, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes

, , , , , , , ,

źródło: poznan.gazeta.pl

Poznańska firma Merazet zajmująca się serwisowaniem oraz sprzedażą hurtową laboratoryjnych aparatur została wystawiona na sprzedaż przed skarb państwa, który z przeprowadzanych prywatyzacji własności państwa chce łatać dziurę budżetową. Najdziwniejszy jest jednak fakt, iż firma Merazet jest jedną z nielicznych spółek skarbu państwa generującą bardzo wysokie zyski.

Jeszcze bardziej zadziwiający jest fakt kwoty minimalnej, za jaką państwo chce sprzedać Merazet. Oscyluje ona w granicach 11 milionów złotych, podczas gdy faktyczna wartość firmy szacuje się w granicach ponad 30 milionów złotych. Już same nieruchomości należące do Merazetu wahają się w granicach 20 milionów złotych. Jak więc możliwe jest tak niskie wycenienie tejże firmy.

Odpowiedzialni za ten fakt urzędnicy nie spieszą się z odpowiedzią na to pytanie. Podobnie sprawa wygląda z firmą zajmującą się wyceną firmy Merazet, która zasłania się jedynie tajemnicą metod działań swojego przedsiębiorstwa.

Firma Merazet istnieje na rynku już niemal 60 lat, a od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nie posiłkuje się żadnymi kredytami. Posiada nieruchomości w różnych częściach Poznania (w tym biurowiec zlokalizowany na Górczynie oraz położony w sercu miasta budynek na styku ulicy Św. Marcin oraz ulicy Gwarnej) oraz w Tarnowie Podgórnym, gdzie mieszczą się powierzchnie magazynowe firmy.

Całą sprawą zaskoczone jest kierownictwo Merazetu oraz sami pracownicy, którzy są w posiadaniu 15% wartości przedsiębiorstwa. Jak przyznał prezes Merazetu, w pierwszej chwili pomyślano, że wycena firmy to zwyczajne nieporozumienie i wysłał list z pytaniem, czy nie pomylono wyceny Merazetu z innym mniejszym przedsiębiorstwem, które w tym samym czasie wystawione zostało do sprzedaży. Odpowiedź jednak była negatywna, ku wielkiemu zdziwieniu samego prezesa.

Skarb państwa drogą prywatyzacji ma na celu zyskanie tylko w tym roku około 25 miliardów złotych. Jednak sprzedaż tak dobrze prosperującej firmy rodzi duże kontrowersje. Prawdopodobnie celem skarbu państwa jest jak najszybsze zdobycie pieniędzy, bez zbędnego oczekiwania. I faktycznie zgłosiło się wielu chętnych, którzy są w stanie od ręki wykupić Mezaret za zaledwie 1/3 jego wartości. Jest to niebywała okazja dla każdego przedsiębiorcy posiadającego odpowiednie środki finansowe.

Niepokoi jednak jeszcze jeden fakt. Bezpośrednia sprzedaż Mezaretu bez żadnych negocjacji nie daje jego pracownikom żadnych gwarancji, że tuż po zakończeniu transakcji nie stracą pracy, a nowy właściciel nie sprzeda nowych nieruchomości z czystym zyskiem, gdyż taki scenariusz jest nader prawdopodobny.

Ministerstwo ani urzędnik odpowiedzialny za sprawę sprzedaży nie chce się tłumaczyć ze swoich decyzji oraz z faktu, że sami pracownicy proponowali wykupienie państwowych akcji firmy przez nich samych, na co nie otrzymali w ogóle odpowiedzi.

W poszukiwaniu niezbędnych od zaraz źródeł finansowych ministerstwo nie wzięło też niestety pod uwagę faktu, że w razie zniknięcia całej firmy z rynku pojawią się kolejni bezrobotni, którym państwo będzie zmuszone wypłacać zapomogi. Tego rodzaju dzikie prywatyzacje mogą przynieść ostatecznie więcej szkód niż pożytku, gdyż efekt finansowy będzie tylko czasowym rozwiązaniem deficytu budżetowego.

Podobne wpisy

  • Prywatyzacja poznańskiej firmy za połowę ceny
    [caption id="attachment_261" align="alignleft" width="200" caption="źródło: pzso.poznan.pl"][/caption] Poznańskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego mają zostać sprywatyzowane jako jedna z wielu polskich firm, w której większość udziałów posiada skarb państwa. Firma prosperuje bez większych problemów, a została wyceniona jedynie na 6,5 mln zł, chociaż sam budynek, w którym znajduje się jego siedziba jest wart prawie dwa razy więcej. Poznańskie ...

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz