Centrum nanotechnologii w Poznaniu

1 komentarz

Data wpisu: 9 stycznia, 2019 | autor: admin | kategoria: nauka i edukacja | pożytek publiczny

, , , , , , ,

Centrum nanotechnologii w Poznaniu

źródło: dom.money.pl

W Poznaniu powstać ma Centrum NanoBioMedyczne. Inicjatorami kolejnego wielkiego przedsięwzięcia naukowego w Poznaniu są cztery renomowane poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Poznańska oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Nanotechnologia jest przyszłością świata nauki, dlatego kraje inwestujące w jej rozwój przyczyniają się do postępu całej ludzkości. Wprawdzie wiele osób nie wie zbyt wiele albo też w ogóle czym jest nanotechnologia, lecz bez wątpienia dzięki jej rozwojowi zmieni się nasze życie. Nanotechnologia jest zbiorem różnego rodzaju technik, dzięki którym wytwarza się struktury o bardzo małych wymiarach, z czego wzięła się też nazwa tego rodzaju technologii. Powstające dzięki nanotechnologii struktury tworzy się już na poziomie cząsteczkowym i atomowym.

Dzięki nowemu centrum Poznań będzie mógł brać udział w międzynarodowych badaniach a jego pracownicy włożyć wkład w rozwój technologii przyszłości. Już teraz chęć podjęcia współpracy z poznańskim centrum zadeklarowało kilkanaście zagranicznych uczelni.

Centrum NanoBioMedyczne zlokalizowane będzie na Morasku przy wydziale fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Środki finansowe na budowę centrum przyznane zostały częściowo z budżetu państwa oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łącznie na inwestycję przyznano około 111 milionów złotych. Pozwoli to na wybudowanie obiektu o powierzchni 2300 metrów kwadratowych, co pochłonie około 20 % dostępnych środków finansowych. Nie zdecydowano się niestety na wybudowanie większego budynku, ponieważ pozostała suma ze 111 milionów złotych będzie musiała być przeznaczona na zakupienie niezbędnej aparatury badawczej. Ogółem powstanie dziewięć sal, w których znajdować się będą laboratoria fizyczne, biologiczne, chemiczne. Dla przeprowadzania specjalnych badań z dziedziny nanotechnologii niezbędne będzie też utworzenie specjalnego pomieszczenia określanego z języka angielskiego jako „cleanroom”. Jest to pomieszczenie, w którym panują sterylne warunki, w którym powietrze wolne jest od pyłków.

Dyrektorem Centrum NanoBioMedycznego mianowano dawnego rektora UAM profesora Stefana Jurgę. Centrum rozpocznie swoją pracę według założeń już jesienią 2011 roku, a jednym z jego współpracowników będzie słynny francuski fizyk i noblista z 2007 roku profesor Albert Louis Fert. W centrum prace będzie prowadzić na stałe w sumie 50. doktorantów oraz magistrantów.

Poznańskie Centrum NanoBioMedyczne koncentrować się będzie przede wszystkim na biologii i medycynie, w których nanotechnologia może odegrać kolosalne znaczenie.
Wytwarzane tutaj nowatorskie bioczujniki, czy biosondy będą w przyszłości leczyć choroby oraz urazy, dzięki czemu uratują zdrowie a nawet życie wielu osobom.

Jeden z doktorów Uniwersytetu Ekonomicznego zauważa jednak, że jego koledzy muszą wykazać się dużą ostrożnością we wprowadzaniu nowych zdobyczy techniki na rynek. Chodzi głównie o informowanie społeczeństwa nie tylko o zaletach ale też i zagrożeniach zastosowania nowych technologii, aby nie powstała obawa przed nowym i nieznany, podobnie jak miało to miejsce w przypadku żywności modyfikowanej genetycznie.

Podobne wpisy

  • Brak podobnych wpisów.

Losowe wpisy

Komentarzy: 1
  1. Arkadiusz mówi:

    Moi Państwo – jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…pieniądze! Któryś urzędas dostał w łapę i podjął zgodną ze swoim uznaniem decyzję, z której na dodatek nie musi się tłumaczyć! Chore to jest, ale niestety nic się nie zmieniło od lat 90, gdy sprzedawano za bezcen dobrze prosperujące zakłady i doprowadzano do ich upadku tylko po to, żeby sprzedać grunty po nich. Kwestia wytłumaczenia, że potrzebujemy pieniędzy to jedynie dobra wymówka, którą urzędasy skrzętnie wykorzystują.

    8 stycznia, 2011 o godzinie: 16:36

Zostaw komentarz