Nowa odkrywka węgla kopalni Konin

0 komentarzy

Data wpisu: 14 marca, 2019 | autor: admin | kategoria: biznes | ekologia

, , ,

Nowa odkrywka węgla kopalni Konin

źródło: wiadomosci24.pl

Kopalnia węgla brunatnego rozpoczęła niedawno eksploatację nowej odkrywki węgla brunatnego Tomisławice. W historii istnienia kopalni jest to już odkrywka o numerze 10, choć wcześniejsza zakładana była w 2005 roku. Otwarcie najnowszej odkrywki węgla poprzedzały blisko miesięczne prace potężnych maszyn, mających na celu usunięcie dużych pokładów piasku przykrywających złoża cennego surowca.

W celu dostania się do złóż węgla zaangażowane zostały długie na około 4 tysiące metrów taśmociągi, pracujące przez trzy czwarte doby nad przetransportowywanie na hałdę ogromnych ilości piasku. Wydobyciem piasku zajmowała się z kolei wyspecjalizowana do tego typu zadań koparka posiadająca 12 taśmowo pracujących czerpaków o imponującej wielkości. Przy urządzeniach odkrywkowych codziennie czuwać musiała pięcioosobowa obsługa pracowników, dzięki którym godzina po godzinie usuwano tony piasku.
Pomimo dużych nakładów finansowych oraz logistycznych przy samych pracach odkrywkowych złoża węgla brunatnego, inwestycja jest bardzo opłacalna. Odkrywka Tomisławice pozwoli na zaopatrywanie Elektrowni Konin w węgiel według wstępnych szacunków przez mniej więcej dwadzieścia lat.

Niestety nowa inwestycja Kopalni Węgla Brunatnego Konin budziła od samego początku obawy i protesty organizacji proekologicznych. Według ekologów odkrywka Tomisławice wpływanie wyjątkowo niekorzystnie na środowisko naturalne regionu, a w szczególności na położone nieopodal Jezioro Gopło. Jako jeden z argumentów podawany jest przykład Jeziora Ostrowskiego, w którym lustro wody gwałtownie obniżyło się o około półtora metra, co niektórzy wiążą właśnie z działalnością kopalni węgla brunatnego.
Według ekologów oraz organizacji Greenpeace powstanie i działalność odkrywki Tomisławice spowoduje wysychanie Jeziora Gopło poprzez pojawienie się tak zwanego leja depresyjnego zmieniającego układ wód gruntowych w okolicznych glebach.

Prezes Kopalni Węgla brunatnego Konin stanowczo dementuje tego typu oskarżenia, twierdząc, że prowadzone prace odkrywkowe nie spowodują obniżania lustra wodnego żadnego ze zbiorników wodnych w okolicy, w tym w Jeziorze Gopło.
Sporna kwestia budowy odkrywki Tomisławice spowodowała nawet złożenie skargi przez organizację Greenpeace do Komisji Europejskiej, jednak ostatecznie nie znaleziono rzetelnych argumentów, jakoby Jezioro Gopła faktycznie było w niebezpieczeństwie.

Na przykładzie tak dużej inwestycji jak powstanie odkrywki węgla brunatnego Tomisławice należy z dużą ostrożnością podchodzić do kwestii ochrony środowiska naturalnego, aby faktycznie nie doprowadzić do powstania nieprzewidzialnych wydarzeń, które nieodwracalnie mogą wpłynąć na lokalny krajobraz i spowodować dewastację środowiska. Dlatego też władze Kopalni Węgla Brunatnego Konin wykonują szczegółowe badania terenu przed rozpoczęciem każdej inwestycji, a zwłaszcza tak obszernej jak w rejonie odkrywki Tomisławice. Poza tym, Kopalnia musi posiadać odpowiednie zezwolenia, bez których prace wydobywcze nie mogłyby być realizowane.

Podobne wpisy

  • Brak podobnych wpisów.

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz