Drugie życie Starej Drukarni

0 komentarzy

Data wpisu: 23 lipca, 2019 | autor: admin | kategoria: sztuka

, , ,

Drugie życie Starej Drukarni

źródło: 1de.pl

Budynek Starej Drukarni stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych Poznania. Pierwotnie zlokalizowana tutaj była drukarnia wydająca miejscową gazetę „Posener Tageblatt”.

Concordia, bo taką nazwę posiadał budynek drukarni powstała na początku XX wieku, a dokładnie w 1910 roku. Od samego początku swojego istnienia gmach ten zdecydowanie wyróżniał się na tle architektury przemysłowej, jaka dominował w tamtym okresie. Wysoka jakość materiałów użytych do wykonania wykończeń oraz bardzo bogate zdobienia spowodowały, iż Concordia stanowiła od początku swojego istnienia swojego rodzaju perełkę architektoniczną.

Właściciel firmy VOX, który nabył budynek Concordii, od samego początku miął na celu przywrócenie dawnego blasku podniszczonego budynku. Nabył też Starą Drukarnię z konkretnym pomysłem na jej nową funkcję. Planuje bowiem stworzyć na jej terenie Wielkopolskie Centrum Designu. Generalny wykonawca prac budowlanych, czyli firma Mostostal, planuje zakończyć prace renowacyjne już w drugiej połowie 2011 roku, najprawdopodobniej w październiku. Środki na wykonanie wszelkich niezbędnych prac uzyskane zostały częściowo z programów unijnych. Unia Europejska wyłożyła aż 16 milionów złotych, stanowiących ponad połowę kosztów całkowitych. Pozostałe środki wypłaciła spółka Pro Design, czyli oficjalny właściciel Starej Drukarni.
Odnowiony budynek Concordii ponownie będzie zdobił miasto. Lokalizacja gmachu przyszłego Wielkopolskiego Centrum Designu jest wręcz idealna – ścisłe centrum Poznania. Dzięki temu stanie się on być może jedną z wizytówek miasta, zwłaszcza w środowiskach artystycznych.

Jeszcze w trakcie trwania prac budowlanych na terenie Starej Drukarni odbyły się spotkania artystów ludowych mające na celu przeprowadzenie warsztatów  „Nowy Folk Design”. Zorganizowano również wystawę dyplomów adeptów poznańskiej ASP.

W przyszłości w budynku Starej Drukarni funkcjonować będzie park technologiczny, który stanowić będzie poligon doświadczalny dla pomysłów zgromadzonych tutaj projektantów. Wielkopolskie Centrum Designu posiadać będzie również pomieszczenia na wystawy, szkolenia i warsztaty, dzięki którym artyści uzyskają możliwość rozwoju. W budynku znajdą się także miejsca na biura firm z sektora kreatywnego oraz specjalistyczną księgarnię. Ponieważ artyści będą musieli zadbać nie tylko o duszę, ale i ciało pojawi się pomieszczenie gastronomiczne.

Przeprowadzająca renowację budynku pracownia projektowa zapewnia, że prace remontowe praktycznie nic nie zmienią w wyglądzie zabytkowej Starej Drukarni, nad czym nadzór sprawować będzie miejski konserwator zabytków. Dzięki temu miasto na nowo odzyska jeden z najatrakcyjniejszych niegdyś obiektów architektonicznych stanowiących chlubę dla wszystkich jego mieszkańców.
Pomysł nowej inwestycji cieszy się dużym poparciem nie tylko osób z kręgów artystycznych ale także zwykłych mieszkańców Poznania, którzy doceniają fakt, że miasto uzyska w końcu centrum artystyczne z prawdziwego zdarzenia.

Podobne wpisy

  • Brak podobnych wpisów.

Losowe wpisy

Brak komentarzy jak dotychczas.

Zostaw komentarz